Add, subtract, multiply and divide money amounts: word problems

Learn with an example

➡️ Paula went shopping at the mall, where she spent ₹932 on a plaid scarf and ₹591 on a red hat. How much did Paula spend in all?

₹_____

Find the amounts of money to add.

₹932 + ₹591 =

Now add the numbers. Remember to carry over.

₹932 + ₹591 = ₹1,523

Paula spent ₹1,523 in all.

➡️ Ruth spent ₹2.50 to buy 5 orange marbles. The marbles all had the same price. How much did each marble cost?

₹______

Divide the total cost by the number of orange marbles.

Each orange marble cost ₹0.50.

➡️ Tom buys 8 muffins. The muffins all have the same price. He spends a total of ₹800. What is the cost of each muffin?

₹________

The cost of each muffin is ₹100.

➡️ How much does it cost to buy 6 pieces of paper that cost ₹0.50 apiece?

₹_____

Multiply the price times the number of pieces of paper.

It costs ₹3.00 to buy 6 pieces of paper.

Let’s practice! 🖊️