Price lists

Learn with an example

➡️ Celine has ₹145.50. Does she have enough to buy a can of pears and a jar of applesauce?

  • yes
  • no

Add the price of a can of pears and the price of a jar of applesauce:

₹145.00 is less than ₹145.50. Celine does have enough money.

➡️ How much more does a dark grey shell cost than a purple clam shell?

₹_____

Subtract the price of a purple clam shell from the price of a dark grey shell.

A dark grey shell costs ₹0.50 more than a purple clam shell.

➡️ How much money does Sophia need to buy a deer postcard and a long white envelope?

₹______

Add the price of a deer postcard and the price of a long white envelope:

Sophia needs ₹59.00.

Let’s practice! 🖊️