Unit prices: find the total price

Learn with an example

➡️ How much money does Miguel need to buy 4 surfing adventure packages?

₹______

Find the total cost of 4 surfing adventure packages by multiplying 4 times the price of a surfing adventure package.

Miguel needs ₹36,576.00.

➡️ How much money does Liam need to buy 7 strawberry cheesecakes?

₹_____

Find the total cost of 7 strawberry cheesecakes by multiplying 7 times the price of a strawberry cheesecake.

Liam needs ₹12,579.

➡️ How much money does Diana need to buy 8 orders of scrambled eggs?

₹______

Find the total cost of 8 orders of scrambled eggs by multiplying 8 times the price of scrambled eggs.

Diana needs ₹2,352.

Let’s practice! 🖊️